Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 28, 2021 in Transport |

Rodzaje myjni samoobsługowych — kontenerowe vs. modułowe

Myjnie samoobsługowe zwane potocznie myjniami bezdotykowymi dzielą się na modułowe i kontenerowe.

I choć zasada działania każdej z nich jest bardzo podobna, w przypadku wersji z kontenerem, posiadacz zyskuje większe i lepiej zabezpieczone zaplecze techniczne oraz dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać w dowolny sposób. Kiedy warto zdecydować się na myjnię modułową, a kiedy na wariant z dodatkowym pomieszczeniem dołączonym do stanowisk mycia? Przeczytaj, w jakich lokalizacjach warto wybrać jedną z tych opcji i jakie możliwości technologiczne dają poszczególne rozwiązania. Sprawdź, który z wariantów będzie najlepszą inwestycją dla Ciebie!

Dlaczego warto zainwestować w myjnię bezdotykową?

Jeśli zależy Ci na uzyskiwaniu wysokiej marży przy stosunkowo niedużym nakładzie finansowym i małym angażu swojego czasu, polecaną opcją inwestycyjną jest myjnia bezdotykowa.

Stosując technologię odzysku wody, ta użyta do jednego mycia może być oczyszczana, uzdatniana i ponownie wykorzystywana. Ponadto na rynku występują chemia dla myjni, która jest w pełni biodegradowalna i przyjazna dla środowiska. Kiedy dodasz do tego możliwość instalacji paneli słonecznych, odpowiedzialnych za zaopatrywanie myjni w niezbędną energię otrzymasz w pełni ekologiczny biznes na miarę XXI. wieku. W związku z powyższym możesz ubiegać się o dotacje na tego typu EKO inwestycję z funduszów Unii Europejskiej. Jej uzyskanie dodatkowo zwiększy rentowność biznesu poprzez ograniczenie wysokości wkładu własnego na jego realizację.

Warto dodatkowo podkreślić, że prowadzenie takiego punktu, nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu i zatrudniania personelu. W praktyce wzorowo utrzymana myjnia potrzebuje zaledwie godziny uwagi dziennie plus ewentualnych interwencji serwisowych, za które najczęściej odpowiedzialne jest wsparcie techniczne oferowane przez producentów myjni.

Co więcej, również godnym uwagi jest fakt, że inwestycja w myjnie stwarza perspektywę rozwoju punktu mycia o kolejne stanowiska, gdzie przy znacznym obłożeniu już posiadanych- daje Ci to możliwość szybkiego zwiększenia przychodu.

Podstawowe cechy i zalety samoobsługowej myjni modułowej

Aby dokładniej scharakteryzować, czym jest myjnia modułowa, warto wyobrazić sobie standardowy punkt do bezdotykowego mycia samochodów, czyli po prostu kilka rzędowo ustawionych stanowisk z dostępem do lancy czyszczącej karoserię przy użyciu detergentu i wody pod wysokim ciśnieniem. Wyróżnikiem tego wariantu jest rozmiar i umiejscowienie centrali myjni, w której znajduje się całe zaplecze technologiczne, zawierające niezbędny osprzęt do funkcjonowania myjni. W przypadku wariantu modułowego jest to, jak sama nazwa wskazuje tzw. moduł. Jest on znacznie mniejszy w porównaniu do swojej alternatywy- kontenera w myjni kontenerowej. Pojedynczy moduł we wiodących na rynku rozwiązaniach jest w stanie obsłużyć do trzech stanowisk mycia. Chęć dalszej rozbudowy punktu wymaga zainwestowania w kolejny moduł, dając tym samym możliwość zwiększenia ilości stanowisk o kolejne trzy itd.

Podstawowe zalety tego rozwiązania to m.in.:

  • oszczędność miejsca (brak kontenera),
  • atrakcyjna cena w przypadku wariantu myjni do trzech stanowisk,
  • możliwość stosunkowo niedrogiego wzbogacenia istniejącego już biznesu i sprawdzenie rynku (np. punktu kontroli pojazdów),
  • możliwość doposażenia oraz rozbudowy (poprzez dodawanie kolejnych modułów).

Czym charakteryzuje się samoobsługowa myjnia kontenerowa?

Myjnia kontenerowa wyglądem przypomina wariant modułowy, jednak w obrębie stanowisk do mycia zlokalizowany jest sporych rozmiarów kontener, który mieści w sobie kompletne zaplecze technologiczne, pozostawiając przy tym znaczną ilość dodatkowej przestrzeni do wykorzystania. Dodatkowe miejsce może posłużyć do urządzenia mini biura, toalety dla klientów i pracowników lub też pełnić funkcję magazynową. Ten rodzaj myjni świetnie sprawdzi się w bardzo uczęszczanych punktach, dużych miastach oraz miejscach, gdzie natężenie ruchu jest znaczne, ponieważ pojedynczy kontener popularnych na rynku rozwiązań jest w stanie obsłużyć nawet do sześciu stanowisk mycia, oferując dzięki temu imponującą przepustowość sięgającą nawet 1500 myć dziennie! Jedyna wada takiego wariantu to konieczność posiadania stosunkowo dużej przestrzeni pod inwestycję.

Główne zalety samoobsługowej myjni kontenerowej to m.in.:

  • dodatkowa przestrzeń magazynowa,
  • możliwość stworzenia biura lub pomieszczenia dla stróża,
  • brak konieczności wynajmu lub zakupu oddzielnego kontenera,
  • możliwość zapewnienia komfortowej toalety dla klientów,
  • możliwość szybszej naprawy w razie awarii (lepszy dostęp do zaplecza technologicznego, ponadto w kontenerze można przechowywać niezbędne części zamienne),
  • możliwość obsłużenia do sześciu stanowisk mycia.

Myjnia modułowa, czy myjnia kontenerowa?

Decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania jest ściśle zależna od miejsca, w którym ma znaleźć się inwestycja, jej otoczenia, ruchu w jej pobliżu oraz dostępnej przestrzeni. Jeśli planujesz otwarcie myjni w dużym mieście lub też przy bardzo ruchliwej ulicy — wybierz myjnię kontenerową.

Dla inwestorów, wzbogacających małą stację benzynową, zakład mechaniczny lub też planujących budowę wolnostojącego obiektu na terenie mniejszych miejscowości, zaleca się wybór myjni modułowej i w przypadku jej znacznego obłożenia- rozwój o kolejne stanowiska.