Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 2, 2020 in Transport |

Jak przewieźć psa za granicę?

Kiedy decydujemy się na wyjazd do innych krajów na terenie Unii Europejskiej, praktycznie nie musimy spełniać, żadnych dodatkowych wymagań. Dzięki strefie Schengen z bez problemów przekroczymy granicę.

Czy transport psa za granicę jest równie łatwy, jak przewóz osób?

Niestety nie, przewóz zwierząt domowych wiąże się ze spełnieniem szeregu wymogów formalnych. Między innymi, warunkiem koniecznym jest wyrobienie paszportu dla naszego pupila. Dokument taki możemy w bardzo prosty sposób utworzyć w placówce weterynaryjnej, która dysponuje odpowiednimi zezwoleniami. Koszt wyrobienia takiego dokumentu to około 100 złotych.

Posiadanie aktualnego paszportu to nie jedyny warunek, który musimy spełnić. Piesek koniecznie musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie oraz posiadać wszczepiony czip identyfikacyjny. Alternatywą dla czipu jest specjalny tatuaż umieszczony w uchu lub pachwinie. Oczywiście obydwie procedury możemy wykonać w tej samej placówce weterynaryjnej. Jeżeli decydujemy się na wszczepienie czipa, to cena takiego zabiegu waha się pomiędzy 50 zł a 150 zł. Koszt przede wszystkim jest uzależniony od użytego modelu urządzenia.

Przekraczając granicę niektórych krajów, obowiązkowe jest także zaświadczenie o odrobaczaniu. Przykładowo, kiedy naszym celem jest przewóz psa do Anglii, oprócz spełnienia wymienionych powyżej warunków musimy posiadać dokument, który potwierdza przejście kuracji przeciwko tasiemcowi.

przewóz psa

Kiedy już spełniliśmy wszystkie warunki formalne, pozostaje nam przygotowanie samochodu do przewozu. Kiedy nasz pupil jest przyzwyczajony do jazdy samochodem, to prawdopodobnie transport nie będzie sprawiał kłopotów. Oczywiście musimy pamiętać o regularnych postojach oraz stałym dostępie do wody. Kiedy piesek jest niespokojny lub ma żywiołowy charakter, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczny transporter, służący do bezpiecznego przewozu zwierząt. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zwierzę nie będzie nam przeszkadzało podczas długiej jazdy.

Przewóz psa za granicę może być wymagający. Mogą pojawić się trudności, kiedy chcemy przetransportować większego psa lub kilka piesków. Z tego powodu niekiedy warto zlecić transport psa wyspecjalizowanej firmie przewozowej.

Czym kierować się podczas wybierania firmy transportującej zwierzęta?

Wybierając firmę do przewozu psa lub kota sprawdźmy, czy ma niezbędne zezwolenia. Przykładowo ważnym certyfikatem jest zezwolenie na przewóz zwierząt, wydane przez Inspektorat Weterynarii. Dobre firmy transportowe służą także bezpłatnym doradztwem, a podczas transportu pozwalają na śledzenie aktualnej trasy przez GPS.