Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 3, 2021 in Nie tylko drogą |

Ściółki dla koni. Rodzaje, wady i zalety.

Czystość boksu nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o kondycję konia. Higiena, ciepło i bezpieczeństwo są ważne. Aby Twój koń mógł się zregenerować i zdrowo funkcjonować trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki. Rodzaj ściółki, jej sposób ścielenia, a także to, jak często się ją zmienia, są istotne. Gwarantują zdrowie zwierząt i ich prawidłowy rozwój.

Rodzaje ściółek.

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która ściółka dla koni jest najlepsza, ponieważ wpływa na to wiele czynników. Hodowcy przy wyborze powinni zawsze kierować się dobrem zwierzęcia, ale cena, dostępność i ekonomiczność surowca niestety często wygrywają z jego jakością. Sprawdźmy co mamy do wyboru.

  • Siano. Najbardziej popularny produkt. Pyli, dlatego nie jest najlepszy dla koni z alergiami pokarmowymi i oddechowymi. To najtańszy produkt na rynku, który zapewnia optymalną czystość. Jest łatwo dostępny, ale trudno się go przechowuje.
  • Torf. Ta ściółka dla koni jest antybakteryjna i szybko się rozkładająca. Hamuje namnażanie bakterii, długo zachowuje czystość i jest dobrym materiałem izolującym ciepło. Niestety kosztuje więcej niż słoma. Za to doskonale nadaje się dla koni chorych, ze skłonnością do kolek i infekcji.
  • Trociny. Nie powodują kurzu, są łatwo dostępne i dobrze się przechowują. Zalecane dla zwierząt z alergiami. Nie są jadalne, dobrze wchłaniają wilgoć i redukują brzydkie zapachy. Nie nadają się na nawóz, wolno się rozkładają i kosztują więcej niż słoma.
  • Pellet. Łatwo z niego wybrać nieczystości, szybko się rozkłada i jest pozbawiony kurzu. Stosuje się go u koni z infekcjami i alergiami. Dobrze absorbuje wodę, ale staje się śliski i czasochłonny, jeśli chodzi o pracę stajennych. Ma wysoką cenę.
  • Len.  Jest dobrym izolatorem ciepła. To lekki i miękki surowiec, który szybko się rozkłada i redukuje nieprzyjemne zapachy. Jest niejadalny i nie pyli, co stanowi dobry materiał podkładowy dla koni ze skłonnością do alergii. Jest dość drogi. Kiedy zostanie zjedzony przez zwierzę, może spowodować u niego kolkę.
  • Papierowe ścinki. To tani materiał, niezwierający w sobie kurzu. Izoluje ciepło i łatwo się go przechowuje. Niestety powoduje duże zanieczyszczenia w stajni i jest mało ekonomiczny. Pomimo że jest tani, trzeba go często wymieniać.
  • Gumowe maty.  To trwały materiał, umożliwiający użytkowanie nawet przez 10 lat. Niestety charakteryzuje się dużą niedostępnością i wysoką ceną. Boks musi być dodatkowo wyposażony w odpływy i wymaga częstego sprzątania.

To, co najważniejsze przy wyborze idealnej ściółki to jej chłonność, nakład pracy, walory żywieniowe oraz cena. Każde zwierzę jest inne i wymaga indywidualnego traktowania. Często o wyborze decyduje wielkość o rodzaj hodowli oraz dostępność surowca. Jeśli Twoje zwierzęta są zdrowe, słoma nie do końca jest taka zła. Jest dobrym źródłem białka, a konie ja lubią. Dobrą opcją jest sprawdzenie kilku ściółek i wybór takiej, która jest najlepsza dla naszej hodowli.