Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on wrz 30, 2018 in Transport |

Transport lotniczy wady i zalety – czy jest opłacalny?

Transport powietrzny polega na przemieszczaniu osób i towarów za pomocą samolotów lub śmigłowców w tym artykule jednak skupimy się na samolotach. Opiera się on na skomplikowanych środkach nawigacji oraz obsługi naziemnej, a także wymaga on wysoko wykwalifikowanych kadr i bardzo wysokich nakładów finansowych.

Podział ze względu na przeznaczenie

– pasażerskie
– towarowe
– wojskowe
– osobowe
Taki podział można zaliczyć do zalety transportu lotniczego, ponieważ dzięki temu, że odchodzi się od samolotów przewożących jednocześnie osoby jak i bagaże, jeżeli zamachowiec będzie chciał ukryć w swoim bagażu ładunek wybuchowy, dzięki temu że będzie on w niemalże prawie pustym samolocie i zginie o wiele mniej osób.

Podział ze względu na konstrukcję

Wybierając samolot do osobistego przelotu warto rozważyć zalety i wady transportu lotniczego przy różnych rodzajach samolotów
– wąskokadłubowe (mała liczba osób i ładunków, jedno przejście pomiędzy siedzeniami, trasy średniodystansowe)
– szerokokadłubowe (ze względu na to, że są to największe samoloty są one w stanie zabrać dużo więcej osób i bagaży, dwa przejścia pomiędzy siedzeniami, loty długodystansowe, transkontynentalne i transoceaniczne).

Transport lotniczy wady i zalety

Wiadomo, że w podjęciu ostatecznej decyzji interesujące są dla nas zalety i wady transportu lotniczego. Wymieniając więc zalety transportu lotniczego zdecydowanie należy wspomnieć o tym, że jest to najnowocześniejsza i najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź transportu. Wspominając wady transportu lotniczego powinno się natomiast powiedzieć o tym, że jego funkcjonowanie jest bardzo uzależnione od pogody – w końcu często spotyka się z odwołaniem lotów ze względu na złe warunki atmosferyczne. Przedstawiając dalej plusy i minusy transportu lotniczego można wymienić z plusów – bardzo szybki czas przelotu i niewielki stopień jego wpływu na środowisko, natomiast jako wady transportu lotniczego – średnia ładowność samolotów czy też ryzyko ataków terrorystycznych. Podsumowując, transport lotniczy wady i zalety:
Zalety:
– najbezpieczniejszy rodzaj transportu (współczynnik wypadków bardzo mały w porównaniu do samochodów)
– szybki czas przelotu (samoloty mogą rozwinąć ogromną prędkość)
– możliwość dostania się w miejsca niedostępne dla innych środków transportu
– niewielki stopień wpływu na środowisko
– zmniejszająca się cena biletów
Wady:
– funkcjonowanie w wysokim stopniu uzależnione od pogody
– średnia ładowność
– ryzyko ataków terrorystycznych
Widząc wszystkie plusy i minusy transportu lotniczego można się zastanowić czy warto zdecydować się na ten środek transportu. Łatwo jednak zauważyć, że patrząc na wady i zalety transportu widzimy tu zdecydowanie więcej zalet. Odpowiedź na pytanie czy transport lotniczy jest opłacalny należy jednak do każdego z osobna – czy widząc te wady i zalety transportu zdecydujemy się na skorzystanie z niego?