Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on gru 9, 2021 in Nie tylko drogą |

Pręty miedziane – charakterystyka i zastosowanie

Charakterystyka i zastosowanie prętów miedzianych

Miedź jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w wielu dziedzinach. Wykorzystuje się ją w budownictwie, energetyce czy architekturze. Doskonale przewodzi ciepło i energię elektryczną. Nic więc dziwnego, że jest tak chętnie stosowanym materiałem do produkcji prętów, które mają szerokie zastosowanie.

Rodzaje prętów miedzianych

Z miedzi wykonuje się przede wszystkim pręty, które charakteryzują się szerokim zastosowaniem w różnych dziedzinach życia. Elementy te są odporne na korozję i zużycie fizyczne, dlatego wykorzystuje się je do budowy różnych konstrukcji, także tych wystawionych na długotrwałą i intensywną eksploatację. Miedź jest materiałem plastycznym, rozciągliwym i doskonale nadaje się do obróbki cieplnej. Dlatego też prętom można nadawać różne kształty przekroju. Wśród najczęściej spotykanych elementów tego typu znajdują się:
pręty okrągłe – ich zastosowanie jest bardzo szerokie. To, do czego zostaną użyte zależy przede wszystkim od ich parametrów oraz techniki wyrobu. Pręty okrągłe stanowią głównie podstawową część zbrojenia konstrukcji betonowych, są używane do produkcji bram i balustrad. Można je wykorzystać także w motoryzacji czy meblarstwie.

  • pręty sześciokątne – pręty sześciokątne wyrabia się metodą ciągnienia. Charakteryzuje je gładka i błyszcząca powierzchnia. Mają jedne z najlepszych właściwości wytrzymałościowych. Pręty sześciokątne stosowane są głównie w przemyśle i budownictwie,
  • pręty kwadratowe – charakteryzują się doskonałą przewodnością elektryczną. Często stosuje się je w przemyśle elektrotechnicznym, jako element do produkcji radiatorów czy wymienników ciepła,
  • płaskowniki – wykorzystuje się je przede wszystkim w charakterze oszynowania poziomego oraz pionowego podczas budowy rozdzielnic niskiego i wysokiego napięcia. Stanowią także element pokryć dachowych,
  • kształtowniki – ceowniki, teowniki, kątowniki, dwuteowniki, zetowniki. Kształtowniki to przede wszystkim element konstrukcyjny balustrad balkonowych i ogrodzeń ogrodowych. Są wykorzystywane także do produkcji elementów statków.

Jak widać, zastosowanie prętów miedzianych jest naprawdę szerokie. Elementy te są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie różnych czynników. Nie korodują, dzięki czemu stworzona z nich konstrukcja nie ulega szybkim zniszczeniom. Zastosowanie prętów miedzianych zależy przede wszystkim od ich rodzaju, parametrów technicznych oraz techniki wytwarzania. Wykorzystuje się je nie tylko jako balustrady, ale także do budowy stanowisko montażowe .

Najważniejsze właściwości prętów miedzianych

Miedź jest materiałem ciągliwym i kowalnym. Dzięki tym cechom łatwo poddaje się obróbce na ciepło i na zimno, podczas której wytwarzane są różnego rodzaju pręt miedziany . Najważniejsze właściwości jakie cechują miedź jest dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne. Miedź także nie koroduje i ma właściwości bakteriobójcze. Wykonane z niej pręty wykorzystywane są w wielu dziedzinach, na przykład w przemyśle elektroenergetycznym i elektronicznym. Powstają z nich instalacje elektryczne, wodne i grzewcze, konstrukcje budowlane, aparatura przemysłowa, maszyny i wiele innych przedmiotów, w tym wyposażenie gospodarstwa domowego.
Właściwości mechaniczne miedzi jako metalu ciężkiego to przede wszystkim ciągliwość, plastyczność i łatwość formowania. To jeden z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w szeroko pojętej metalurgii. Pręty miedziane , które się z niej wytwarza stanowią nie tylko element konstrukcyjny budynków czy balustrad i bram, ale także składnik wielu urządzeń informatycznych czy telekomunikacyjnych. Podstawowe produkty hutnicze to płaskowniki, pręty i druty mające szerokie zastosowanie w budownictwie, produkcji instalacji, budowie statków czy architekturze. To materiały uniwersalne i wytrzymałe, które nie korodują i są odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie czynników atmosferycznych czy substancji chemicznych.