Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 14, 2020 in Transport |

Bądź bezpieczny podczas przechodzenia przez jezdnię

Do wielu wypadków z udziałem pieszych dochodzi paradoksalnie… na przejściach dla pieszych. Same pasy namalowane na drodze niestety nie uchronią nikogo przed kolizją. Jeszcze bardziej ryzykowne jest przechodzenie przez jezdnię w innych miejscach. Co może zatem zrobić pieszy, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię

Każdy pieszy jest zobowiązany do tego, by podczas przechodzenia przez jezdnię zachować szczególną ostrożność. Po pierwsze, powinien on dobrze wybrać miejsce, w którym ma zamiar przekroczyć drogę. Jeśli nie ma w pobliżu żadnych przejść dla pieszych, może to być inne miejsce, pod warunkiem, że zapewnia ono dobrą widoczność zarówno dla pieszego, jak i nadjeżdżających kierowców. Nie należy przechodzić w okolicy wzniesień, na zakrętach czy skrzyżowaniach. Błędem jest też wychodzenie na drogę zza stojącego na przystanku autobusu. Teoretycznie kierowcy jadący z naprzeciwka powinni się w takiej sytuacji zatrzymać, lecz pieszy musi stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. Nie ma sensu obrażać się na tę zasadę – w końcu robimy to wszystko dla własnego bezpieczeństwo.

Jeśli pieszy wybrał już miejsce, zanim przejdzie przez jezdnię powinien obejrzeć się w lewo, następnie w prawo i znowu w lewo, sprawdzając, czy nic nie jedzie. Przy wolnej drodze powinien szybkim krokiem pokonać przejście, nie tracąc przy tym czujności.

Nie zapominajmy o widoczności

Kierowcy często narzekają, że piesi są mało widoczni na drodze. W pochmurne dni, nocą, podczas opadów łatwo przeoczyć pieszego, który przemyka przez drogę. Dlatego warto zwiększyć swoje szanse i nosić ubranie z odblaskowymi elementami, choćby niewielką opaską czy brelokiem.