Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 23, 2022 in Transport |

Transport specjalny – jak przewieźć ładunek o dowolnym kształcie i wymiarze?

Bezpieczeństwo transportu, załogi pojazdu oraz innych uczestników ruchu drogowego jest niesamowicie ważne, dlatego w przypadku przewozu niektórych towarów konieczne jest wykorzystanie transportu specjalnego. Nietypowa charakterystyka ładunku wymaga bowiem specjalistycznego podejścia i wybrania odpowiednich środków transportu. Jakie możliwości daje transport specjalistyczny, gdzie się go stosuje i do jakich ładunków? O tym w poniższym artykule.

Transport specjalistyczny – odpowiedź na stale rosnące wyzwania transportowe

Dzięki rosnącym możliwościom w zakresie realizowania transportu ładunków niestandardowych pojawiła się szansa na przewożenie nawet najbardziej nietypowych towarów, które wymagają odpowiednich warunków, zabezpieczeń i szczególnej ostrożności. Wychodząc naprzeciw największym wyzwaniom transportowym, firmy przewozowe organizują transporty specjalne dla ładunków niezależnie od ich wymiarów, ciężaru, konstrukcji, rodzaju materiału i budowy.

Gdzie i jak na co dzień wykorzystuje się transport ładunków niestandardowych?

Obecne rozwiązania rynkowe w zakresie transportowania ładunków specjalnych umożliwiają przewóz towarów w wyznaczone miejsce, w dowolnym czasie i z uwzględnieniem specjalnych potrzeb.

Transport ładunków niestandardowych jest niesamowicie przydatny w budownictwie, gdzie zachodzi konieczność transportowania maszyn budowalnych w różne miejsca. Przewożone są zarówno ciężkie maszyny jak i elementy konstrukcyjne, takie jak pręty mostów. W przypadku przewozu niektórych ciężkich maszyn transport ładunków niestandardowych jest jedyną opcją dostarczenia towaru w kolejne miejsce budowy, ponieważ w Kodeksie Drogowym istnieją zapisy o zakazie poruszania się tego typu pojazdami na dłuższe trasy.

Transport ładunków specjalistycznych odgrywa też znacząca rolę przy organizacji dużych wydarzeń, kiedy to zachodzi potrzeba szybkiego przetransportowania przenośnych ogrodzeń, trybun, elementów konstrukcyjnych sceny i tak dalej. Poza tym transport specjalny jest wykorzystywany także w celu dostarczenia różnych specyficznych maszyn do zakładów, fabryk itd.

Transport ponadgabarytowy i nie tylko

Przewóz towarów specjalistycznych opiera się na transporcie ponadgabarytowym, kiedy to konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie dużych elementów, maszyn i niestandardowych produktów, ale ma też wiele innych zastosowań. Transport specjalny wykorzystuje się także do przewożenia towarów specjalistycznych pod kątem warunków przetrzymywania. Mogą to być na przykład produkty mrożone, które wymagają odpowiednio niskiej temperatury, aby przetrwać dłuższą podróż, albo towary niebezpiecznie, w tym łatwopalne, wybuchowe czy toksyczne. Do przetransportowania tego typu materiałów konieczne jest zapewnienie dobrze zabezpieczonego pojazdu i wyszkolonej załogi.