Czytniki kart oparte na technologii RFID zyskują w ostatnich latach na popularności i są szeroko stosowane w wielu dziedzinach. Zastosowanie znalazły przy szeroko pojętej produkcji, skanowaniu towarów, logistyce i magazynowaniu, jak również przy kontroli bezpieczeństwa i dostępu, a także w handlu. Coraz więcej nowobudowanych budynków mieszkalnych lub użytowych wyposażona jest w tego rodzaju czytniki, dzięki którym ma do nich wstęp jedynie osoba posiadająca kartę bądź brelok z chipem rfid. Technologia ta sprawdza się niezawodnie we wszelkich zakładach pracy, gdzie niezbędna jest kontrola przemieszczania się pracowników, jak również przy transporcie i obrocie ważnymi dokumentami w firmie. Znajdziemy je w pojazdach komunikacji miejskiej, a nawet w bibliotekach – słowem wszędzie tam, gdzie używane są elektroniczne karty. RFID bywa przymocowany do danego przedmiotu, dzięki czemu chroniony jest przed kradzieżą lub też próbą sfałszowania. Jak właściwie zbudowane są czytniki kart zbliżeniowych i na czym opiera się ich działanie?
Sam skrót RFID oznacza Systemy Zdalnej Identyfikacji Radiowej. Czytnik kart RFID może mieć postać mobilnego (w formie ręcznego skanera) bądź też zamocowanego na stałe (np. w pojeździe bądź w pomieszczeniu) urządzenia wyposażonego obwód rezonansowy z cewką, który jest jednocześnie anteną radiową. Czytnik ma również woltomierz, który wskazuje wartość napięcia panującego w obwodzie rezonansowym. Znaczniki, zwane także tagami lub responderami posiadają obwód rezonansowy dostrojony do częstotliwości nadawanego sygnału. Gdy czytnik oraz znacznik znajdą się wystarczająco blisko siebie, cewka czytnika wytwarza silne pole, które przenika do znacznika i umożliwia przekazanie z niego danych, które są wysyłane do urządzenia nadrzędnego. Często czytnik kart rfid połączony jest także z czytnikiem linii papilarnych, dla zwiększenia bezpieczeństwa i identyfikacji. Istnieją różne modele czytników, między innymi otwierane kartami rfid, brelokami oraz odciskiem palca. Stosowane na szeroką skalę czytniki kart zbliżeniowych skonstruowane są w taki sposób, aby mogły być używane w szerokim zakresie temperatur (od -20 do +60 stopni Celsjusza), są niebywale trwałe (obudowy wandaloochronne), wygodne w użyciu (odczytują dane z karty nawet w odległości 1 metra). Są to urządzenia wysoce bezawaryjne i wyjątkowo łatwe w montażu.
Znaczniki występować mogą w formie aktywnej, gdy mają wbudowane źródło zasilania i potrafią emitować fale radiowe niezależnie od czytnika. Mają dzięki temu dużą pojemność do przechowywania danych. Natomiast tagi pasywne zasilane są jedynie energią fali radiowej, która emitowana jest przez czytnik rfid. Niewielkie rozmiary chipów pozwalają na umiejscowienie ich w zasadzie wszędzie tam, gdzie jest to pożądane, nawet na małych przedmiotach. Dzięki temu ich zastosowanie jest tak bardzo szerokie.