Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lut 16, 2021 in Nie tylko drogą |

Składniki witaminowo – mineralne w premiksach dla krów mlecznych

Premiksy to mieszanki mineralno- witaminowe, które stanowią uzupełnienie dla pasz. Częstą bolączką hodowców krów mlecznych są takie problemy występujące u zwierząt jak: schorzenie racic, mastitis i choroby metaboliczne, czy kwasica żwacza. Większość tych hodowców przyczynia się do takiego stanu rzeczy, często nieświadomie. Przyczyną podupadania na zdrowiu bydła mlecznego i niskiej wydajności jest nieprawidłowe żywienie. Stosowanie premiksów dla krów mlecznych wiąże się nie tylko z lepszą wydajnością mleczną. Dodatki w postaci premiksu wpływają na ogólny stan zwierzęcia i poprawiają tym samym wskaźniki hodowli. Co zawierają premiksy dla krów mlecznych i jakie dokładnie korzyści płyną z ich stosowania?

Cenne składniki w premiksach do stosowania dla krów mlecznych:

Żywe kultury drożdży w premiksach dla krów mlecznych:

Premiksy mogą być wzbogacone żywymi kulturami drożdży. Działają stabilizująco na środowisko żwacza. Stwarzają także doskonałe warunki dla bakterii rozkładających włókno. Wszystko to przekłada się na lepsze wykorzystanie pasz objętościowych. Żywe kultury są niezastąpione w profilaktyce zapobiegania kwasicy żwaczy. Zdrowy żwacz krowy, wpływa także korzystnie na jakość mleka oraz podnosi wyniki hodowli.

Duża dawka witamin i minerały w formie chelatowej:

W premiksach występują takie witaminy jak: witamina A, E, D3, C witaminy z grupy B ( B1, B2, B6, B12 ). W formie chelatowej występuje natomiast: mangan, miedź, cynk. Minerały te są obecne także w formie całkowitej. W premiksie mineralno – witaminowym znajduje się również biotyna. Niacyna zaś poprawia przemianę materii, zapobiegając równocześnie ketozie. Zawarty w premiksie jod stymuluje funkcjonowanie tarczycy i znacząco poprawia płodność. Betaina w tych produktach wpływa korzystnie na przemiany energetyczne. Wszystkie te komponenty sprawiają, że zwierzęta nabywają większej odporności na czynniki środowiskowe, choroby oraz schorzenia charakterystyczne dla gatunku. Chlorek choliny pozytywnie wpływa na przemiany wątrobowe. Witaminy i minerały podnoszą wydajność hodowli i sprawiają, że krowy mleczne o wysokim potencjale produkcyjnym przynoszą realne zyski dla hodowcy. Ponadto, dobrze zbilansowane premiksy podawane według zaleceń producenta, chronią wysokowydajne krowy mleczne przed chorobami metabolicznymi oraz schorzeniami racic ( udział biotyny, która tworzy zdrową skórę zwierząt ).

Zwiększ wydajność Twojej hodowli – postaw na premiksy dla krów mlecznych

Stosowanie premiksów w hodowli krów mlecznych ma wiele pozytywnych aspektów. Począwszy od poprawy zdrowia zwierząt, czyli profilaktyce chorób, poprawie płodności i ogólnie lepszej kondycji, po zwiększone wskaźniki produkcyjne. Mleko od zdrowych i zadbanych krów mlecznych jest cenione wśród nabywców, a zbilansowana dieta obniża w efekcie koszty hodowli, ponieważ straty są niewielkie, zwłaszcza w porównaniu do hodowców, którzy nie uzupełniają diet krów będących w laktacji w składniki wiatminowo – mineralne.