Praca podnośnika koszowego w trudnych warunkach – o czym pamiętać?
Podnośnik koszowy to niezwykle uniwersalny sprzęt, który może być wykorzystywany w rozmaitych warunkach – również tych obiektywnie uważanych za „trudne”. Szczególne okoliczności mogą jednak wymagać szczególnego postępowania, a także odpowiedniego doboru rodzaju wykorzystywanego sprzętu. Dowiedz się więcej na temat pracy podnośników koszowych w niecodziennych sytuacjach i niesprzyjających warunkach!
Podnośnik koszowy a trudne warunki – co to oznacza?
Podnośniki koszowe są maszynami do zadań specjalnych, przystosowanymi do pracy w zróżnicowanych warunkach. Różne typy tych maszyn nadają się do rozmaitych zastosowań. Czym więc są trudne warunki dla podnośnika koszowego?
Najczęściej pod tym pojęciem rozumie się nierówny, wyboisty, grząski teren czy niepewne podłoże. W takim przypadku zdecydowanie nie każdy podnośnik koszowy samojezdny sobie poradzi. Brak utwardzonej drogi prowadzącej do miejsca wykonywania prac może szczególnie utrudniać pracę przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, a więc w trakcie lub po opadach.
Duże utrudnienie dla podnośników koszowych mogą też stanowić rozmaite przeszkody, czy też raczej konieczność ich ominięcia w celu dostania się do miejsca wykonania pracy. Niekiedy konieczne jest skierowanie kosza nad przeszkodą lub wokół niej, co wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu.
Piaszczyste, grząskie podłoże nie sprawdza się najlepiej podczas eksploatacji ciężkiego sprzętu. Tymczasem operatorzy podnośników koszowych muszą się zmagać z tym problemem dość często – szczególnie na placach budowy.
Podnośnik koszowy na trudne warunki – przede wszystkim odpowiedni sprzęt
Jak radzić sobie z pracą w niesprzyjających okolicznościach? Przede wszystkim należy postawić na odpowiedni typ sprzętu. Podnośnik koszowy (zwyżka) musi być dostosowany nie tylko do rodzaju wykonywanych zadań, ale również warunków otoczenia.
W przypadku pracy na nierównym terenie można zastosować np. podnośnik koszowy 4×4, czyli z napędem na 4 koła. To zasadniczo pojazd terenowy, który dotrze w każde miejsce. Jeśli jednak podłoże jest grząskie lepszym rozwiązaniem może być podnośnik koszowy na gąsienicach – wówczas można znacząco zredukować ryzyko ugrzęźnięcia pojazdu.
W przypadku ograniczonej nośności gruntu (gdy mamy do czynienia np. z wilgotną ziemią, piaskiem, itp.) polecanym rozwiązaniem jest podnośnik koszowy na przyczepie, który ma bardzo lekką konstrukcję i niewielkie wymiary. Jego ogromnym atutem jest możliwość wygodnego przetransportowania w dowolne miejsce. Tego typu sprzęt jest niepozorny, ale daje naprawdę duże możliwości.
W przypadku konieczności omijania przeszkód i docierania do trudno dostępnych miejsc należy zwrócić uwagę na budowę masztu urządzenia. Podnośniki przegubowe dają największe możliwości manewrowania koszem, dlatego najlepiej sprawdzą się w takich sytuacjach.
Praca z podnośnikiem koszowym – przede wszystkim bezpieczeństwo
Praca z podnośnikiem koszowym co do zasady jest bardzo bezpieczna, ale tylko, kiedy przestrzegane są zasady BHP. Jeśli warunki są wyjątkowo trudne, tym bardziej należy przykładać wagę do bezpieczeństwa.
Należy odpowiednio dobrać sprzęt pod kątem typu, zasięgu i udźwigu oraz zadbać o jego poprawną eksploatację i wszelkie wymagane środki ostrożności. Wówczas nawet praca w trudnych warunkach będzie efektywna, a przede wszystkim bezpieczna dla wszystkich zaangażowanych osób. Poznaj firmę GIZO, która specjalizuje się w wynajmie podnośniki i podestów roboczych: https://gizo.pl
Najnowsze komentarze