Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on maj 13, 2021 in Transport |

Rodzaje spedycji – morska, lotnicza, kolejowa

Usługi spedycyjne są ogromnym wsparciem dla firm działających na rynku tak krajowym, jak i międzynarodowym. Transportowanie towarów może odbyć się przy użyciu jednego albo kilku różnych środków transportu.

Czym wyróżnia się transport i spedycja morska?

Transport i spedycja morska w dużym skrócie mówiąc polega na przewożeniu towarów bezpośrednio na statkach. Ten charakterystyczny typ transportu oferuje bardzo szerokie możliwości. Największym atutem spedycji morskiej są oczywiście atrakcyjne ceny zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę konkurencyjny transport lotniczy. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że transport ten jest zdecydowanie bardziej czasochłonny. W transporcie morskim od lat króluje przewóz ładunków w specjalnych kontenerach. Największym zainteresowaniem cieszą się popularne kontenery 20-stopowe i 40-stopowe. Organizacją całego procesu zajmują się najczęściej specjalne agencje i firmy spedycyjne. Przykładem takiej firmy godnej polecenia jest ALLcom Gdynia, która przez ponad ćwierć wieku budowała swoje doświadczenie i pozycje lidera w branży.

Czym charakteryzuje się transport lotniczy?

Lotnicza spedycja kontenerowa jest idealnym wyborem dla tych osób, które w pierwszej kolejności stawiają na krótki czas dostawy określonych ładunków. Przemieszczanie ładunków drogą powietrzną zdobywa coraz większą popularność zwłaszcza, że drastycznie wzrasta liczba profesjonalnych portów lotniczych. Największą wadą transportu lotniczego jest oczywiście wysoki koszt. W dzisiejszych czasach lotnicza spedycja wykorzystywana jest głównie do przewożenia bardzo drogich towarów albo produktów, które mają krótki termin ważności.

Transport kolejowy – jakie są największe korzyści?

Pociągami transportowymi można przewozić praktycznie każdy rodzaj ładunku. Dzięki kontenerom można przewozić produkty płynne, sypkie i wielkogabarytowe. Fracht kolejowy co prawda jest droższy od frachtu morskiego, ale jednocześnie jest zdecydowanie tańszy od transportu lotniczego. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które przewożą ogromne ilości ładunków na duże odległości. Największym atutem transportu kolejowego jest odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, które mogą uniemożliwić transport lotniczy i morski. Z przewozu kolejowego można skorzystać przez cały rok i co najważniejsze zapewnia on punktualność dostaw.