Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 31, 2020 in Nie tylko drogą |

Żeglarski język.

Planując rejs, żeglarze stają przed koniecznością zakupu nowego, bądź uzupełnieniem posiadanego ekwipunku. Często wiąże się to z brakiem czasu na poszukiwanie odpowiedniej placówki handlowej, dlatego warto zorientować się zawczasu jakim asortymentem powinien dysponować prawidłowo zaopatrzony sklep żeglarski.
Istotne jest także, by oprócz pełnych magazynów można było liczyć na miłą i co ważniejsze profesjonalną obsługę. Język żeglarski nasycony jest całą masą specjalistycznych zwrotów mogących sprawić niejakie trudności, zwłaszcza mniej doświadczonym wodniakom. Może się okazać, że bez znajomości podstawowych określeń oraz fachowej pomocy, początkujący żeglarz nie będzie w stanie nabyć tego, co potrzebuje.

Żeglarski słownik.

Pewne określenia wydają się tak oczywiste, że wymienianie ich nie jest konieczne. Prawdopodobnie trudno znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, co to jest dziób czy kadłub. Zdarza się jednak, że pierwsze zakłopotanie pojawia się przy słowie bakista, którego nieznajomość może powodować zabawne sytuacje. Grot -żagiel główny.
Fok -żagiel przedni na jednostkach jednomasztowych.
Kabestan -urządzenie służące do wciągania lin.
Knaga -okucie metalowe służące do mocowania cumy.
Cuma -lina, dzięki której można unieruchomić łódź przy nadbrzeżu.
Kipy -metalowe lub drewniane bloczki przeprowadzające szoty żagli.
Szot -lina do obsługi aktualnie pracującego żagla.
Rumpel -Metalowy bądź drewniany drążek przymocowany do trzonu steru, służący do zmiany kierunku.
Takielunek -ogólnie olinowanie żaglówki. Wyróżniamy takielunek stały i ruchomy.
Szekla -klamra metalowa w kształcie litery U, zamykana za pomocą sprężynującej zapadki bądź śruby. Niezwykle istotna na pokładzie.
Miecz -wysuwana płyta na zewnątrz, w przypadku żaglówek płaskodennych ma zapobiegać dryfowi.
Bom -pozioma belka zamocowana w maszcie, przyczyna wielu urazów głowy.
Wanta -lina stabilizująca maszt.
Powyższe określenia mają znaczenie nie tylko przy okazji żeglarskich zakupów, ich znajomość przyda się również w zrozumieniu pasjonujących opowieści starych wilków morskich.