Poprawna pozycja przy komputerze
Sama znajomość techniki pisania bezwzrokowego to za mało. Ważna jest również pozycja przy pracy. Ma ona wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także wydajność pracy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis poprawnej pozycji, dzięki której pisanie bezwzrokowe będzie optymalnie wydajne.
Układ rąk
Odgrywa on kluczową rolę, ponieważ niewłaściwe ułożenie rąk może spowalniać sam proces pisania oraz prowadzić do zaburzającej naukę i pracę niewygody. Łokcie powinny przylegać do ciała i być zgięte pod kątem prostym, acz dopuszczalny jest także kąt większy od dziewięćdziesięciu stopniu, ale mniejszy od stu. Jeżeli klawiatura znajduje się na wysuwanej podkładce, powinny być oparte o podłokietniki wbudowane w krzesło. Jeżeli znajduje się na biurku, łokcie powinny być oparte właśnie o nie.
Nadgarstki powinny znajdować się w linii prostej względem przedramion. Sprzyja to wygodzie, gdyż stawy nadgarstków nie będą zbytnio obciążone.
Kręgosłup
Nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze wymaga dużego skupienia, zaś ból kręgosłupa skutecznie wyeliminuje ten czynnik. Ważne jest, by podczas pracy przy komputerze plecy znajdowały się w jak najprostszej linii. Oparcie krzesła powinno wspierać tak zwany naturalny łuk pleców. Głowa powinna znajdować się w neutralnej pozycji, to jest nie powinna być przesadnie przechylona w żadną ze stron. Jest to ważne, ponieważ wzrok powinien celować w górną partię monitora. W ten sposób niepatrzenie na klawiaturę będzie łatwe, a sama klawiatura nie zajmie większej części pola wzroku.
Najnowsze komentarze